مقاله شماره یازده: چرا مردان دروغ می گویند؟

قبل از پرداختن به موضوع چرا مردان دروغ می گویند، داستانی جالب اما تلخ را برای شما نقل می کنم:

مهتاب و پژمان دارای یک فرزند هستند و حدود ۵ سال است که با هم زندگی می کنند. پژمان به همسرش مهتاب می گوید که از طرف شرکت باید به ماموریت دو روزه در شهرستان برود. حدود ظهر همکار پژمان با منزل تماس می گیرد و از مهتاب خانم می خواهد که با خود پژمان صحبت کند. مهتاب می گوید: “که خودتان می دانید که همسر من از طرف شرکت به ماموریت رفته است و منزل نیست. لطفا با موبایلش تماس بگیرید.” همکار پژمان با تعجب جواب داد: “نه ایشان گفتند امروز مرخصی گرفته اند تا به کارهای شخصی شان رسیدگی می کنند! در ضمن موبایلشان هم در دسترس نیست.”

مهتاب سراسیمه پرسید شوخی می کنید! همکار شوهرش پاسخ داد: “نه واقعا عرض می کنم.” مهتاب پس از قطع تماس با دستان لرزان سریع موبایل شوهرش را گرفت اما او در دسترس نبود. اضطراب و فشار عجیبی سرتاپای مهتاب را گرفته بود. به شرکت مجدد زنگ زد تا از مرخصی همسرش کاملا مطمئن شود، بله همسرش به مرخصی رفته بود نه ماموریت!

چرا مرد زندگی من دروغ می گوید؟

زن به شدت دلواپس و دودل بود. نمی دانست باید چه تصمیمی بگیرد. سوال اصلی او از خودش این بود که چرا بعد از چند سال زندگی مشترک، شوهرش چنین دروغ بزرگی به او گفته بود، آیا او بعد از این می تواند به شوهرش اعتماد کند؟ الان همسرش کجاست و پیش کیست؟ آیا او به من خیانت کرده است؟ و سوالهای بیشمار دیگر….

دروغ یک گناه بسیار زشت

امام علی (ع) فرمودند: نشانه ایمان این است که راستگویى را هر چند به زیان تو باشد بر دروغگویى، گرچه به سود تو باشد، ترجیح دهى.

نهج البلاغه

اینکه دروغ گویی به لحاظ دین و اخلاق به هیچ وجه پسندیده نیست بر همگان روشن و واضح است. اما در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که چرا مردان در زندگی مشترکشان دروغ می گویند و آیا رفتار زن  هم می تواند دروغگویی مرد را تشدید کند.

 

 

untitled-1

 

انواع مردان دروغگو:

مردان به لحاظ دروغ گویی به سه دسته تقسیم می شوند:

۱-   دروغ گویان مادر زاد:

این افراد متاسفانه از کودکی به دروغ گویی عادت کرده اند و به راحتی آب خوردن دروغ می گویند. سر مسائل جزیی و کلی دروغ می گویند. این افراد اغلب دچار یک نوع اختلال روانی هستند. آنها از دروغ گویی شان اصلا احساس ندامت و پشیمانی نمی کنند. او با دوستانش به استخر برای تفریح با دوستانش رفته است اما وقتی همسرش از او در این باره سوال می نماید، مرد بدون علت موجهی می گوید که من ماشین را برای سرویس برده بودم!

۲-  دروغ گویان محافظه کار:

این مردان عادت به دروغ گویی ندارند. اما وقتی که احساس کنند با صداقت تحت فشار و انتقاد قرار می گیرند، دروغگویی را در پیش می گیرند. آنها گاهی از دروغشان احساس عذاب وجدان می کنند و برخی دیگر در میانسالی این عادت را کنار می گذارند. مثلا مردی را در نظر بگیرید که پولی را که برای خرید یکی از وسایل منزل در نظر گرفته بود را گم می کند. چون می داند با گفتن حقیقت به همسرش مورد انتقاد و تحقیر او قرار می گیرد برای فرار از این انتقاد و تحقیر، برای خرید این وسیله مثلا ماشین لباسشویی، به دروغ رو می آورد. مثلا آن مدل ماشین لباسشویی که ما پسند کرده بودیم، در بازار موجود نیست!

۳- دروغ  گویان حامی:

این مردان در واقع دروغگو نیستند. آنها برای حمایت از همسرشان این کار انجام می دهند. مردی را در نظر بگیرید که در شغلش ضرر سنگین مالی می کند. او این موضوع را از همسرش کتمان می کند. تا همسرش را ناراحت نکند و او دچار اضطراب و نگرانی نشود.

اما مسئله اصلی این است که او از درون نگران و ناراحت است و همسرش علت اصلی این موضوع را نمی داند و شاید برداشتهای دیگری داشته باشد. او شوهرش را به مسافرت دعوت می کند اما مرد به خاطر شرایط بد مالی نمی پذیرد. مسئله وقتی خیلی پیچیده می شود که اولین طلبکار به خانه فرد مراجعه می کند یا نامه اخطار بانک برای اقساط عقب افتاده به در منزل می رسد.

زن احساس می کند که چرا این قدر با همسرش غریبه بوده که او مسئله به این مهمی را با او مطرح نکرده است. و او محرم اسرار همسرش نبوده است.

راهکار دروغگویی مردان چیست؟

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم. سه نوع دروغگویی شایع است و اگر شما هم با همسرتان این مشکل را دارید، اول بررسی کنید که همسرتان جزو کدام یک از دروغگویان است و بر اساس نوع آن اقدام لازم را انجام دهید:

الف) دروغگوی مادرزاد:

بدترین نوع دروغگویی است. متاسفانه شما در این نوع دروغگویی اقدام خاصی نمی توانید بکنید. چون همسرتان با این عادت بزرگ شده است. توصیه می شود که حتما به یک مشاور خوب مراجعه کند.

ب) دروغگوی محافظه کار:

خوشبختانه نقش شما در درمان این نوع دروغگویی بسیار پررنگ است. خوب به رفتارهایتان فکر کنید. وقتی همسرتان کار اشتباهی را انجام می داد و حقیقت را به شما می گفت، عکس العمل شما چگونه بود؟ او را به باد انتقاد می گرفتید و یا او را بی عرضه خطاب می کردید یا به نوعی تحقیر می کردید؟ به طوری که دفعات بعد از بازگو کردن مسئله خودداری می کرد.

شاید مقصر اصلی این نوع دروغگویی های مرد، همسرش باشد. شما باید بدانید که همه انسانها خطا می کنند و شما با انتقاد مخرب از شوهرتان، فقط اعتماد به نفس و شخصیت او را زیر سوال می برید. از طرف دیگر او دیگر شما را پشتیبان و همدل خودش نمی داند.

به شما پیشنهاد می کنم که در زمان مناسب و با شیوه درست از همسرتان انتقاد کنید. مقالات چگونه انتقاد کنیم بخش اول و بخش دوم کمک شایانی به شما در این مسئله می کند. همچنین مقاله دهم چگونه اختلافات  خانوادگی را مدیریت و حل کنیم؟ مطالب جالب و کاربردی برای اینکه نظرات خودتان را با همسرتان در میان بگذارید، ارائه می کند.

دروغگوی حامی

باز هم نقش شما به عنوان شریک زندگی ، در رفع این نوع دروغگویی بسیار موثر است. شما باید دوستانه این موضوع را با همسرتان مطرح کنید که ازدواج یعنی شراکت در شادی ها و غم ها. پس دلیلی وجود ندارد که او برخی مشکلات را از شما پنهان کند. رابطه تان را با او آنقدر صمیمی کنید که او شما را یک دوست خوب بداند.

وقتی او مسئله اش را با شما مطرح کرد، اگر توانستید به او راه حل پیشنهاد کنید وگرنه او را دلداری بدهید یا شنونده خوبی برای حرفهایش باشید. می توانید مقاله شماره چهار: گام های عملی جهت بهبود روابط عاطفیبخش دوم جهت شنونده خوبی بودن مرور کنید.

با این کار قطعا هم رابطه عاطفی تان محکم تر خواهد شد و همسرتان هم در بحران های زندگی، حقیقت را با شما مطرح خواهد کرد. امیدوارم دلایل اینکه چرا مردان دروغ می گویند، برای شما آشکار شده باشد.

می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *