مقاله شماره دوازده: چرا عشق از بین می رود؟

شما هم به احتمال قوی در زندگی مشترکتان یا اطرافیان نزدیک با این مسئله مواجه شده اید که زن و شوهر در اوایل آشنایی یا نامزدی، دائم برای هم زنگ و پیامک های زیبا می زدند، مشتاقانه منتظر دیدار یکدیگر بودند. اما اغلب مدتی بعد از آشنایی داستان متفاوت می شود. آنها یک زندگی کسالت بار و یکنواخت را با هم تجربه می کنند. چرا عشق بین آنها از بین می رود و یا این عشق کاهش می یابد.

دیگر از آن عشق ورزی ها، هدایا، تعریف و تمجیدها خبری نیست! گاهی به حدی اوضاع بحرانی می شود که زوجین به کار پناه می برند تا ساعات کمتری در کنار همسرشان باشند. یعنی نه تنها از وجود هم لذت نمی برند، بلکه عامل رنجش و عصبانیت یکدیگر هم هستند که در این صورت پیشنهاد می کنیم حتما به مشاور خانواده مراجعه کنند. چون زندگی شان شرایط بحرانی را تجربه می کند. عشق چه شده است؟

عشق یکی از نیازهای ابتدایی انسان‌هاست و یکی از بزرگ‌ترین نیازهای عاطفی هر انسانی نیاز به عشق ورزیدن و دوست داشته شدن توسط دیگران است. برخی از افراد ممکن است در کسب ‌وکار به درجات بالایی رسیده‌ باشند، اما زندگی خانوادگی خوبی نداشته باشند و اصلاً احساس خوشبختی نکنند چون آن عشق ناب را در زندگی‌شان کم دارند.

این احساس زیبا که یک مرد یا زن حس کند که همسرش عاشق اوست، با هیچ ‌یک از مادیات قابل‌جایگزینی نیست.

اول آشنایی چگونه آغاز می‌شود؟

اول آشنایی و ازدواج معمولاً با یک شوک عشقی آغاز می‌شود. در واقع هورمونی ترشح می شود و فرد عاشق می شود. گاهی این احساس عشق و شرایط روانی عاشق به حدی است که او احساس می کند که بدون معشوقش نمی تواند زندگی کند!

بسیاری از تصمیم های اشتباه و عجولانه افراد در مورد ازدواج در این زمان رخ می دهد. دو نفری که هیچ تشابهی باهم ندارند باهم ازدواج می کنند.

عشق های آنی

اگر فرد عاشق دارای تعادل روانی و سلامت روحی نباشد، ممکن است بعد از جواب منفی به کارهای ناشایست دست بزند. مثلا پسر تهدید میکند که اگر جواب منفی از معشوقه اش بگیرد، دست به خودکشی می زند یا برخی از این افراد، متاسفانه بعد از جواب منفی خانواده معشوقه شان را تهدید می کنند.

البته خانم ها و دختران هم از این مسئله در امان نیستند. آنها عاشق مرد یا پسری می شوند که هیچ تناسبی با آنها ندارد و علیرغم هشدارهای فراوان پدر و مادرشان، با آن فرد ازدواج می کنند و متاسفانه در سالهای بعد دچار آسیبهای جدی می شوند و یا طلاق می گیرند.

فرد عاشق به سایر مسائل از قبیل درس و کار بی‌تفاوت می‌شویم. یادم هست زمانی که دانشجو بودم و هم‌اتاقی من عاشق خانمی در دانشگاه شده بود، بی‌خیال درس و امتحان بود و حتی تا مرز مشروطی هم رفت!

حال اگر عشق یک‌طرفه باشد، به احتمال قوی، آتش این عشق کم‌کم سرد می‌شود و فرد بعد از مدتی دوباره به زندگی عادی برمی‌گردد. اما اگر عشق و علاقه دوطرفه باشد، هر دو طرف گرم‌ترمی‌شوند و رابطه ادامه می‌یابد و به احتمال قوی به ازدواج ختم شود.

منطق و عشق

اغلب ازدواج ها با احساس شروع می‌شوند، البته افراد عاقل منطق را هم در این انتخاب خود وارد می‌کنند. سرخوشی ناشی از عشق و ازدواج بعد از گذشت حدود ۱ تا ۳ سال کم‌رنگ‌ترمی‌شود و همسرانی که تا دیروز در آسمان‌ها و ابرها سیر می‌کردند، پایشان به زمین می‌رسد و از رؤیا بیدار می‌شوند. حالا با چشمانشان حقیقت یکدیگر و نقص ها و اختلاف‌ها را شفاف می‌بینند.

اگرچه گروهی نادر از زوجین هم هستند که با چشمان باز انتخاب کرده‌اند و بعد از دوره سرخوشی می‌دانند که چگونه باید به نیازهای همسرشان جواب دهند. اما متأسفانه اکثر زوجین گمان می‌کنند که زندگی مشترک همین است و بخشی مدارا می‌کنند اما از زندگی‌شان راضی نیستند و بخشی هم متاسفانه از هم جدا می شوند.

 

  1. چرا-عشق-از-بین-می-رود؟

عشق حقیقی

تفاوت عشق حقیقی و پایدار با عشق اولیه چیست؟

عشق آنی دارای عمر کوتاهی است و در طی زمان از بین میرود و یا حتی تبدیل به نفرت شود. وابسته به مسائل ظاهری، هیجان و هورمون است؛ این عشق برای شروع یک رابطه عاطفی لازم است اما کافی نیست! این عشق و احساس باید با منطق همراه شود تا مبدل به عشق حقیقی و جاودان شود.

وقتی زوجین با این عشق حقیقی و جاویدان درکنار هم زندگی می کنند، با صمیمیت و عاشقانه  با هم زندگی می کنند. آنها اختلافاتی هم با هم دارند. اما این اختلافات طوری بالغانه با هم حل می کنند که به زندگی عاطفی هم خدشه ای وارد نکنند. مقاله چگونه اختلافات را مدیریت و کنترل کنیم.

عشق را جاودانه کنیم!

عشق جاودان و حقیقی، عشقی است که با انتخاب طرفین برای تغییرات مثبت به وجود می‌آید. این تغییرات شامل اصلاح عادات و رفتارهای اشتباه است و همچنین ازخودگذشتگی برای عشق ورزیدن به همسر می‌باشد.

عشق حقیقی به ما می‌آموزد که گذشته را نمی‌توان تغییر داد اما می‌توان از آن درس گرفت و حال و آینده را با آن تغییر داد.

اما خوشبختانه می‌توان با یادگیری زبان عشق، با درایت و تلاش دوباره عشق را در قلب‌ها زنده کرد. مثلا:

  • حتما ساعاتی را در هفته به هم اختصاص دهید. به جاهای دیدنی بروید و برای هم خاطره خلق کنید.
  • برای همسرتان هدیه و گل بخرید.
  • حتما ساعاتی را برای بررسی مشکلاتتان در نظر بگیرید.
  • به هم خوب گوش کنید.
  • موقع عصبانیت هیچ تصمیمی نگیرید، حرفی نزنید و اقدامی نکنید.

مقالات بهبود روابط عاطفی، گامهای بهبود روابط عاطفی بخش اول و بخش دوم را اقدامات بالا را به طور مشروح بیان کرده اند.

 

نتیجه گیری پایانی:

هرگز با یک نگاه و یک شناخت سطحی، ازدواج نکنید. این عشق سطحی مانند بوی خوش یک عطر به زودی می پرد و شما می مانید یک دنیا حسرت.

اگر احساس می کنید که هیجان و عشق در زندگی شما کاهش یافته است،

نگران نباشید این یک فرایند طبیعی است و راهکار هم دارد. می توانید با اقداماتی نظیر اختصاص وقت، اهدای کادو و … این عشق را در زندگی تان دوباره احیا کنید و از زندگی عاشقانه تان لذت ببرید!

 

 

می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *