چرا طلاق می گیرند؟

چرا طلاق می گیرند؟ احتمالا شما هم در آشنایان یا اقوام خود افرادی را سراغ دارید که متارکه کرده اند. و این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا برخی ازدواج ها به طلاق ختم می شود؟ علل طلاق زیاد است و ما در چند مقاله به این مقوله می پردازیم.

طلاق مکروه ترین حلال در دین مبین اسلام است. طلاق عرش را به لرزه در می آورد. طلاق همه ابعاد و جنبه های زندگی یک فرد اعم از مادی و معنوی را تحت تاثیر قرار می دهد. این اثرات اغلب طولانی مدت بوده و حتی شاید تا پایان عمر گریبانگیر فرد باشد.

طلاق از گذشته تاکنون:

درگذشته ای نه چندان دور، زندگی ها قوام بیشتری داشت. اگر طلاقی هم رخ می داد، دلایل موجهی مانند اعتیاد، عدم تعهد اخلاقی و … داشت. هرچند که برخی از افراد حتی با وجود مسائل فوق هم به زندگی شان ادامه می دادند.

اما در زمان کنونی، متاسفانه با آمار میانگین  یک طلاق ثبت شده، از هر چهار ازدواج مواجه هستیم. (منبع سایت سازمان ثبت انحوال کشور سال ۹۴) وقتی زوجهای طلاق را بررسی می کنیم. متوجه می شویم که اغلب آنها نه تنها افراد بزهکار یا معتادی نیستند، بلکه افرادی صاحب تحصیلات، شغل مناسب و بعضا جایگاه بالا در اجتماع هستند! 

ریشه های طلاق (آنچه ازدواج را به طلاق ختم می کند):

یکی از عوامل مهم در طلاق و جدایی زوجین، توقعات غیرمنطقی آنها از ازدواج است. دلیل دیگر می تواند عدم ارضای خواسته های درست فرد در زندگی مشترک باشد، یا توقعاتی که توسط همسر فرد برآورده نمی شود. طلاق علل مختلفی می تواند داشته باشد، که برخی از آن به شرح زیر هستند:

 • عدم پاسخگویی به نیازها و توقعات زوجین در زندگی مشترک
 • ازدواج به قصد شفا از عقده ها و تله های روانی و نه رشد و ارتقا شخصیتی
 • ازدواج به قصد زندگی بهتر و نداشتن تصوری از زندگی بهتر
 • عدم شناخت همسر و عدم برقراری ارتباط صحیح با همسر
 • ناتوانی در حل اختلاف به شیوه منطقی
 • عدم مسئولیت پذیری زوج یا زوجین
 • اعتیاد، بزهکاری و محکومیت
 • عدم تعهد اخلاقی و …
 • تربیت نادرست خانواده در ارتباط اجتماعی و حل اختلافات

 

چرا-طلاق

چرا طلاق؟

 برخی طلاق می گیرند به علت عدم پاسخگویی به نیازها و توقعات زوجین در زندگی مشترک

یکی از مهم ترین علل طلاق، عدم ارضای نیازها و توقعات از همسر است. البته باید این توقعات به جا و منطقی باشد. اما وقتی فرد می بیند که خواسته هایش توسط همسرش برآورده نمی شود، از او نارحت و دل چرکین می شود. متاسفانه به علت مهارتهای ارتباطی پایین نمیتوانند این نیاز را با او منطقی مطرح کند.

این نیازها می تواند مادی باشد. مثلا دختری که توقع زندگی رویایی را بعد از ازدواج دارد. اما این نیازها به نوعی برآورده نمی شود. منزل بزرگ و شیک و ماشین آخرین مدل نه تنها نیست بلکه قسط و قرض و … هم به مقدار زیاد موجود است!

خواسته های معنوی هم بخش مهمی در ازدواج دارند. مثلا مردی که وقتی از سر کار برمی گردد، انتظار استقبال گرم و محبت دارد. با انتقادهای مخرب و تحقیرهای او مواجه می شود. نه تنها آرامش ندارد، بلکه احساس عصبانیت و تحقیر وجود او را فرا می گیرد. با خودش می اندیشد که در زمان مجردی زندگی بهتری داشتم!

طلاق به علت عدم ارضای نیازهای جنسی و زناشویی

متاسفانه سهم قابل ملاحظه ای در طلاق دارد. در کشور ایران به خاطر برخی مسائل و حجب و حیا این مسئله نادیده گرفته می شود. اما آنرا را می توان با مشاوره با سکسوتراپ به راحتی  حل کرد. به ویژه به زوجین جوان توصیه می شود که مسائل زناشویی خود را  حل نشده باقی نگذارند. و حتما به متخصص مراجعه کنند. نیاز زناشویی ارضاه نشده راه را برای انواع انحرافات و یا طلاق هموار می کند.

برخی طلاق می گیرند به خاطر نیازها و توقعات ناشناخته!

گاهی زوج ها توقع دارند که همسرشان با توجه به آشنایی که با روحیه آنها دارد، بداند که آنها چه می خواهند و چه نمی خواهند. این توقع غیر منطقی است. چون همسر شما به علم غیب واقف نیست که نیازها و علایق شما را به راحتی شناسایی کند.

برای شما مثالی می زنم. خانمی از این مسئله شاکی بود که چرا همسرش به او اهمیت نمی دهد. وقتی پرسیدم که چرا چنین احساسی دارد، جواب داد که او به من کادو نمی دهد. از او خواستیم که فکر کند که آیا همسرش به نوع دیگری هم ابراز علاقه نمی کند. او بعد از تامل جواب داد که همسرش با صحبت های محبت آمیز  و عاشقانه از او تشکر می کند.

مسئله روشن شد. شوهر این خانم با صحبت های عاشقانه به همسرش عشق می ورزیده است. اما نمی دانسته است که همسرش دوست دارد که این ابراز علاقه با هدیه باشد! وقتی از این خانم جویا شدیم که چرا ابن مسئله را مستقیم به همسرش نمی گوید. خانم جواب داد خودش اگر واقعا مرا دوست داشت، این موضوع می فهمید!

شما ابتدا باید خواسته های خود را از همسرتان بشناسید و سپس آنها را با او در میان بگذارید.

مسئله روشن شد. شوهر این خانم با صحبت های عاشقانه به همسرش عشق می ورزیده است. اما نمی دانسته است که همسرش دوست دارد که این ابراز علاقه بیشتر همراه با هدیه باشد! وقتی از این خانم جویا شدیم که چرا ابن مسئله را مستقیم به همسرش نمی گوید. خانم جواب داد خودش اگر واقعا مرا دوست داشت، این موضوع می فهمید!

 

اقدامک:

 • خواسته های خود را در زندگی مشترک بنویسید. ببینید که کدام یک از آنها برآورده نمی شود.
 • آیا این توقعات برآورد نشده را با همسرتان در میان گذاشته اید. اگر پاسخ شما منفی است، راهی بیابید تا آنرا به همسرتان بگویید.

توضیح: شما باید خواسته خود را منطقی و در زمانی که همسرتان روحیه خوبی دارد، بیان کنید.

 

در مقالات بعدی سایر علل عمده طلاق را ذکر می کنیم. تا با آگاهی از آنها تا حد امکان از جدایی و طلاق پیشگیری کنیم.

می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *