مقاله شماره یک: بهبود روابط عاطفی

 

 

بهبود روابط عاطفی چیست؟

حتما برای شما یا در زندگی نزدیکان یا اقوامتان دیده باشید که پس از یک نامزدی پرشور و عشق، پس از مدتی روابط زوجین به سمت یکنواختی پیش می رود مثلا همانهایی که در دوران روزی یک ساعت یا دو ساعت باهم صحبت میکردند در طول کل روز حتی ده دقیقه باهم صحبت نمیکنند. حس میکنید بین آنها عشقی وجود ندارد و دچار یکنواختی کسالت باری شده اند و یا این مسئله را در زندگی خودتان به گونه ای دیگر تجربه کرده اید.

بهبود روابط عاطفی به شما کمک میکند که به این مسئله (کاهش عشق) عمقی تر وارد شوید، آنرا درک و حل کنید. مثلا بدانید به علت کاهش هیجان زناشویی این مسئله طبیعی است و تکنیک های کاربردی اما ساده برای حل این مشکل وجود دارد. یکی از راهکارهای آن قرارهای عاشقانه به صورت هفتگی یا ماهانه است تا این تصور پیش نیاید که عشقی بین طرفین وجود ندارد. گاهی اوقات زندگی در زیر یک سقف، یکسری تفاوتها در ماهیت شخصیت زنان و مردان و یا تفاوتها در تیپ شخصیتی آنها علت بعضی از اختلافهاست. یکی دیگر از علتها،  مسائل و سوتفاهم هایی است که بین زوجین پیش می آید و چون غالبا به صورت عاقلانه و بالغانه حل نمیشود باعث دلخوری و دوری زوجین میشود.

چرا بهبود روابط عاطفی مهم است و به آن نیاز داریم؟

رابطه عاطفی به مشابه یک موجود زنده یا کودک نیاز به مراقبت و توجه دارد و از آن به هیچ وجه نباید غافل شد. در غیر این صورت و حاد شدن موضوع مسئله ای که با کمی درایت و تدبیر قابل حل بود امکان دارد به طلاق واقعی، طلاق عاطفی، روابط موازی و خارج از چهارچوب خانواده منجر شود که قابل جبران نباشد. تبعات بد این مسئله فقط به زوجین محدود نشده و رابطه عاطفی ضعیف بین والدین و فرزندان میتواند اثرات سوء روی زندگی حال و آینده فرزندان هم داشته باشد به عنوان مثال افت تحصیلی، ترک تحصیل و حتی رو آوردن به افراد ناباب جهت تامین نیاز عاطفی که در محیط خانواده تامین نشده است.

برای چه کسانی کاربرد دارد؟ آیا فقط مختص زوجین است؟

همانطور که روابط عاطفی محدود به زوجین و نامزدها نمیشود و روابط خانوادگی مانند رابطه بین فرزندان و والدین، بین خواهران و برادران و … میباشد و قطعا سایر اعضای خانواده را شامل میشود.  بهبود روابط عاطفی میتواند کانون خانواده را گرمتر نماید.

چه روشهایی جهت بهبود روابط وجود دارد؟

روشهای زیادی جهت بهبود روابط عاطفی وجود دارند که در این مقاله و مقالات آینده مورد بحث قرار میگیرند. به عنوان مثال تکنیکهای روانشناسی، شخصییت شناسی و درک رفتار متقابل از جمله آنها میباشد.

چند روش آسان وکاربردی جهت بهبود روابط عاطفی

  1. قرار عاشقانه : به صورت هفتگی یا دو هفته یا حداکثر ماهانه حتما زمانی را برای ابراز علاقه و احساسات عاشقانه در نظر بگیرید. میتوانید به پارک، رستوران، کافی شاپ، یک گالری هنری،  موزه و یا سایر جاهای مورد علاقه تان سر بزنید و خاطرات شیرینی را خلق کنید یا یاد خاطرات خوب را زنده کنید. این نکته را به خاطر بسپارید که برای خوش بودن در کنار هم الزامی به خرج کردن افراطی و صرف هزینه های گزاف نیست!
  2. همانگونه که قرار عاشقانه از الزامات بهبود رابطه عاطفی است حتما زمانی را برای مطرح کردن مسائلی که موجب رنجش شما از همسرتان گردیده است را در نظر بگیرید تا کدورتها برطرف شوند و روی هم انباشته نشوند. دقت کنید که این زمان نباید در هنگام خستگی، بیماری یا فشار و استرس باشد تا دو طرف بتوانند عاقلانه مسائل را حل و فصل نمایند. دقت کنید که واقعیت ماجرا را بگویید نه برداشت و قضاوتتان از ماجرا. مثلا اگر با همسرتان قرار گذاشتید و او دیر به سر قرار آمد بدون مقدمه و توضیح به او بگویید “چرا اصلا برای من ارزش قائل نیستی؟” یا “تو همیشه دیر میای؟” یا “هیچ وقت منظم نیستی!”

به همسرمان بگوییم :

“عزیزم امروز قرارمون ساعت ۶ بود ولی شما ساعت ۷ آمدی؟ میشه دلیلش را به من بگی؟ کاری پیش آمد؟ دیر آمدی من نگران شدم لطفا دفعه بعد به من اطلاع بده.”

خود شما دوست دارید همسرتان موضوع را با کدام بیان فوق با شما مطرح نماید.

نکته مهم این است که شاید شما اشتباه کرده باشید و مثلا قرار همان ساعت ۷بوده است!

پس هیچ گاه شخصیت طرف را نشانه نروید. شاید یک اشتباه کوچک رخ داده باشد اما احترام مابین شما دچار خدشه جدی میشود.

۳٫ هدیه: برای همسرتان گل یا هدیه بگیرید. قیمت هدیه مهم نیست اما بهتر است با سلایق همسرتان منطبق باشد مثلا اگر همسرتان به رنگ صورتی علاقه دارد سعی کنید رنگ هدیه به صورتی نزدیک باشد. یا اگر به گل رز علاقه دارد برایش گل رز بخرید. در عوض شما هم وظیفه دارید مشتاقانه از همسرتان بابت هدیه اش تشکر کنید.

یک نکته مهم اینست که ابراز علاقه یکطرفه نباشد و خانم به همسرش هم اظهار علاقه نماید. برخی خانم ها به اشتباه  فکر میکنند با ابراز عشق به همسرشان از چشم او می افتند یا زن باید بی توجه به همسرش باشد تا عطش عشق مرد فروکش نکند که باور خطرناکی است اما نوع ابراز عشق خانم به آقا باید متفاوت و توام با احترام باشد.

این جمله زیبا را فراموش نکنید:

«مردان جایی می روند که دوستشان داشته باشند و به آنها احترام بگذارند.»

در مقالات بعدی این بحث را ادامه میدهیم.

 

 

 

می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *