مقاله شماره هشت: نق زدن و غر زدن

نق زدن چیست؟

وقتی ما مشکلی با طرفمان داریم و نمی توانیم آنرا به صورت شفاف و مستقیم با او در میان بگذاریم و از طرفی می خواهیم طوری این مسئله را غیرمستقیم به گوش او برسانیم تا به یک آرامش زودگذر برسیم (یا به اصطلاح دلمان خنک شود!) و انتظار داریم که او خودش را اصلاح نماید.

مثلا نمونه های زیر آشنا هستند:

 خانمی که از دیر آمدن همسرش کلافه شده است، در بدو ورود همسرش این گونه به استقبالش می رود: اه،باز دوباره دیر کردی؟ تو همیشه بی نظم و انضباطی! شد یک کار را درست و سر موقع انجام بدی. روز عروسی هم با همین بی برنامه گی هات آبروی من را بردی!

گاهی این نق زدن ها و غرغرها دلیل خاصی ندارد و چون حال خودمان خراب است میخواهیم حال او را هم بگیریم و فکر می کنیم با این کار حال خودمان خوب می شود!

مثال عامیانه برای تکیه کلام این تیپ آدمها این است: “چرا در گنجه بازه چرا دم خر درازه “

شخصیت زنی به نام “شیرین” در سریال فاخر “شهرزداد” تصویر بسیار زیبایی از یک زن غرغرو را به ما میدهد. اگر این  سریال را ندیده اید، پیشنهاد میکنم حتما آنرا ببینید. زنی از خودراضی و از خودشیفته که تنها دختر یکی از بزرگان و ثروتمندان تهران قدیم است و تصور می کند که از آدم و عالم برتر است. او زن زیبایی است ولی به هیچ وجه اخلاق ندارد. شوهر او “قباد”، پسر عموی اوست که تحت پوشش پدر همسرش دارای یک باشگاه است. او از اخلاق بد همسرش کلافه شده است اما به خاطر نفوذ و قدرت بالای پدرزنش نمی تواند کاری کند. یکی از سکانس های فیلم به این شکل است:

وقتی قباد خوشحال از سر کار بر می گردد به او می گوید چیه رفتی با رفقات عیاشی کردی خوشحالی؟ بدون ما به تو خوش می گذره دیگه!؟! منم که کنیز خونه تو هستم!

قباد تصمیم می گیرد سری بعد غمگین وارد منزل شود. این بار شیرین خانم به او می گوید چیه شادی ها و خندههات مال کسان دیگر است و اخم و بدبختی هات را برای من به ارمغان آوردی؟ برو بیرون همان جایی که قبلا بودی!

قباد با حال معمولی نه خندان و نه ناراحت به منزل برمی گردد تا موجب حساسیت همسرش نشود. شیرین به او می گوید: تو هیچ وقت نسبت به من با احساس برخورد نکردی. تو آدم بشو نیستی.

 

برخی افراد متاسفانه فقط غر میزنند: در هوای بارانی غر می زنند. در هوای آفتابی غر می زنند. در عزا، در عروسی غر می زنند.

برای آنها بعد زمان مطرح نیست و سحرگاه، صبح، ظهر، عصر، شب و حتی نیمه شب فقط غر می زنند.

مسلما این افراد باید فکری به حال خودشان کنند چون علاوه بر خودشان سلامت روحی همسرشان هم در خطر می باشد! مثلا در سریال شهرزاد می بینیم که قباد از نق زدن ها و تحقیرهای همسرش تکنیک فرار را انتخاب می کند و یک کم در منزل آفتابی می شود. او رو به مشروب و الکل می آورد. (البته این توجیه اصلا درست نیست)

جالب است وقتی قباد با همسر دومش -شهرزاد-  است که دارای شخصیت سالم و پخته ای است، مشروب را کنار می گذارد، عاشق شهرزاد می شود و زودتر به خانه برمی گردد. به قول خودش معنای زندگی و عشق را می فهمد.

اثرات نق زدن و غر زدن بسیار مخرب و آزاردهنده است.

 • دافعه زیادی برای اطرافیان ایجاد می نماید. دقت کردید که در جمع فامیل و دوستان هم افراد غرغرو افراد منفوری هستند و معمولا سعی می شود تا برای مهمانی و مسافرت تا حدامکان دعوت نشوند. چون به اصطلاح ضدحال جمع هستند و حال جمع را خراب می کنند.
 • به قول …… روح هر یک از ما دارای یک سطل است که این سطل باید با احساسات مثبت پر شود تا حال ما خوب بشود. وقتی ما مورد تحسین، تقدیر و تشکر قرار می گیریم این مخزن پر می شود. اما با عیب جویی، انتقادهای مخرب و تحقیر این مخزن خالی میشود و ما به اصطلاح احساس پوچی و یاس می کنیم.

با نق زدن روحیه همسرمان را خراب می کنیم، علاوه بر اینکه باعث می شویم که عشق  همسرمان به ما کمتر شود و در صورت تداوم این مسئله این عشق و علاقه کلا از بین برود و تبدیل به نفرت شود!

 • هیچ نتیجه مثبتی ندارد! آیا تا به حال با غر زدن به نتیجه دلخواهتان رسیدید؟

مثلا حاصل غر زدن شرین سریال شهرزاد را می دانید! قباد همسرش از او دلزده شد و اگر از پدر شیرین نمی ترسید، حتما او را طلاق می داد!

 

 • گاهی نتیجه معکوس دارد.

ممکن است همسر ما لج کند و چون با نق زدن احساسش را جریحه دار کرده ایم او هم درصدد انتقام برآید تا حال ما را خراب کند.

مثلا اگر به غر می زدیم که چرا لباسهایت را مرتب نمی کنی او از قصد این کار را بیشتر تکرار کند یا حتی اتاق را بهم بریزد. در واقع مثل کودکی که لج می کند و برخلاف میل م رفتار می کند.

 

راهکار چیست؟

حالا که عواقب و زیانهای غر زدن را متوجه شدیم، می خواهیم راهکاری راجع به آن ارائه دهیم.

 • دقیقا ببینید راجع به چه موضوعی نق می زنید. مسائل حاشیه ای را کنار بگذارید.
 • موضوع را کامل و شفاف روی کاغذ مکتوب کنید. چند بار آنرا مطالعه کنید. حاشیه ها و تحقیرها را کنار بگذارید. بینید چطور می توانید آنرا مودبانه تر بیان کنید.
 • موضوع را بررسی کنید اگر همسر شما نمی تواند اقدامی کند، آنرا مطرح نکنید.
 • به جای نق زدن، به دنبال راهکار برای مسئله مان باشیم! تاکنون هیچ شواهدی مبنی بر اینکه مسئله ای صرفا با نق زدن حل شده باشد، وجود ندارد!

مثلا اگر ۱۵ سال پیش در مجلس عروسی تان، غذا دیر سرو شده است، هر بار که به عروسی می روید، به همسرتان نق نزنید!

 • به جای لحن طلبکارانه، از همسرتان درخواست مودبانه کنید:

همسر عزیزم، می توانی لطف کنی و لباسها را بعد از مهمانی در سر جای خودشان قرار دهید.

 • یا برای اینکه او را در معذوریت بیشتر اما مودبانه قرار دهید، یک یادداشت یا نوشته زیبا برایش بنویسید که:

همسر عزیزم پیشاپیش از اینکه لباسهایت را در سر جایشان قرار می دهی ممنونم.

 • نگاه خود را به مسائل زیباتر کنیم و سعی کنیم حتی نگرش مثبت به مشکلاتمان داشته باشیم.

صحبت های این خانم برایم خیلی زیبا بود.

اه، اکثر شبها از خرخر شوهرم نمی توانم بخوابم. دخترم همیشه موقع شستن ظرفها نق می زند، بچه هم بچه های قدیم! وای این اداره مالیات هم که شورش را درآورده، هر چی دارم باید مالیات بدهم. وای که این بچه ها فقط می ریزن و می پاشند و من بدبخت بیچاره باید آنرا هر روز تمیز و مرتب کنم. وای دوباره ساعت زنگ زد صبح شد و دوباره باید برم سر کارو بدبختی از نو.

خوشحالم که تمام شب صدای خرخر همسرم را می شنوم این یعنی اینکه او زنده است و در کنار من. خدا را شکر که دخترم همیشه موقع شستن ظرفها نق می زند، این یعنی کنار من است و در خیابانها پرسه نمی زند. الحمدا… که کسب و کاری دارم و بابت آن باید مالیات بپردازم. واقعا خوشحالم که سرپناه و خانه ای دارم که باید آنرا تمیز کنم. خوشحالم که دوباره با زنگ ساعت بیدار شدم این یعنی زنده ام و یک روز دیگر فرصت زندگی دارم!

این کلمات امیدبخش منسوب به خانم سعیده قدس بنیانگذار موسسه خیریه محک می باشد. با چنین روحیه ای می توان چنین موسسه خیریه را بنا کرد. واقعا ایشان روحیه بسیار بالایی دارند.

 

لطفا نق نزنید، دنبال راه کار باشید و شفاف و مودبانه مشکلتان را بگویید.

 

اقدامک:

موضوعاتی که اغلب راجع به آنها غر می زدید را در دفتر عشق بنویسید. آنها را در سه دسته زیر طبقه بندی کنید:

 • توسط خودم یا همسرم قابل حل هستند، آنها را مطرح کنید و شیوه ای برای حل آنها ارائه کنید.
 • مواردی که راهی به ذهن تان را نمی رسد را رها کنید.
 • با نگرش مثبت به آن موضوع نگاه کنید و آنرا به این صورت یادداشت کنید:

خوشحالم که ……………………. چون ……………………………..

خدا را شکر که ……………………. چون ……………………………..

 • غر زدن خود را ترک کنید یا حداقل کاهش دهید!
می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *