مقاله شماره نه: چرا توهین و تحقیر؟

توهین و تحقیرچیست؟

شاید  شما هم زوجهایی را دیده باشید که یک اختلاف جزیی دارند اما به جای پرداختن به اصل موضوع به تحقیر و تخریب هم می پردازند و چه بسا گرهی که با دست باز می شد دیگر با دندان هم باز نشود. این مسئله به ویژه هنگام عصبانیت رخ می دهد.

مثلا آقا و خانمی را در یک پاساژ دیدم که خانم یک لباس را پسندیده بود. همسرش به او اشاره کرد که این لباس کمی گران است و بهتر است کمی بیشتر بگردند. خانم اول اصرار کرد. چون فایده ای نداشت، با لحن تندی گفت خودت و خانواده ات اصالتا خسیس هستید. پدرم از اول می گفت شما در شان خانواده ما نیستید، من باور نکردم! بدبخت اگر بابای من بهت پول قرض نمی داد یا ضامنت برای وام بانک نمی شد، اون خونه را هم نمیتونستی بگیری! و ادامه داستان را می توانید حدس بزنید.

در سریال فاخر شهرزاد، شیرین همسر قباد، دائما مادر و خانواده قباد را تحقیر می کرد، به او فحش می داد و به قباد هم گوشزد می کرد که اگر پدر من نبود، تو الان یک آدم آس و پاس بودی!

روزی به طور تصادفی از روبروی یک دادگاه خانواده رد می شدم. خانمی در حال خروج از در بود، حدود ۵ متر آقایی با عصبانیت دنبال ایشان می آمد و می گفت تو با آن خانواده فقیرت کارت به جایی رسیده که مهریه ات را به اجرا می گذاری! خانم هم در جواب گفت تو برو و با خواهر بی شعورت زندگی کن …

با خودم گفتم همین تحقیرها و توهین ها کار آنها را به اینجا کشیده است یا لااقل یکی از دلایل اصلی این موضوع بوده است.

 

معمولا چه زمانی و چرا توهین و تحقیر می کنیم؟

به طور کلی زمانی ما شروع به توهین و تحقیر می کنیم که عصبانی باشیم یا احساس کنیم به ما بی احترامی کرده اند یا شخصیت و خانواده ما زیر سوال است:

  • توهین معمولا در زمان خشم و عصبانیت شدید رخ می دهد. معمولا ما در این حالت کنترل رفتار و اعمال خود را از دست داده ایم و بسیار غیرمنطقی برخورد می کنیم.
  • همچنین اگر کسی به ما بی احترامی کند یا فحش بدهد، امکان دارد ما هم در جواب او، به غلط با توهین و بی احترامی جواب بدهیم. هر چند کار طرف مقابلمان به هیچ وجه توجیه پذیر نیست اما ما جواب او را نباید با بی احترامی و توهین داد. اگر یک سگ ما را گاز بگیرد ما هم او را گاز می گیریم!
  • وقتی ما نمی توانیم یک انتقاد را تحمل کنیم، (حالا ممکن است این انتقاد سازنده یا مخرب باشد) اگر دارای عزت نفس کافی نباشیم، به احتمال زیاد شروع به توهین و تحقیر فرد انتقاد کننده می کنیم.

 

توهین و تحقیر چه مضراتی دارد؟

توهین و تحقیر دارای مضرات زیاد و اغلب جبران ناپذیری است:

۱-     ایجاد کینه و نفرت:

مسلما شما نسبت کسی که به شما توهین می کند، احساس نفرت و بدی دارید. او حتی اگر بعدا از شما عذرخواهی کند، شما آن احساس اولیه را نسبت به او نخواهید داشت. مثل میخی که در دیوار بکوبیم. حتی اگر آن میخ را از دیوار دربیاوریم، اثرش روی دیوار باقی می ماند.

این مسئله به ویژه در روابط عاطفی زوجین خیلی پررنگ است. وقتی شما به همسرتان توهین می کنید، یقینا محبت و عشق او نسبت به شما کم می شود. حتی اگر از او عذر خواهی هم کنید این اثر منفی کم می شود اما از بین نمی رود.

اگر به دنبال بهبود روابط عاطفی با همسرتان هستید، توهین و تحقیر را برای همیشه فراموش کنید.

 

۲-    از بین رفتن حرمت ها:

علاوه بر ایجاد نوعی احساس منفی از نوع کینه و نفرت، پرده حرمت بین دو نفر دریده می شود. در یک رابطه عاطفی خوب، احترام یکی از ارکان رابطه است. تصور کنید که یکی از ارکان و پایه های ازدواج از بین می رود.

علاوه بر آن دفعه بعد که اختلاف و جروبحث پیش بیاید، زوجین خیلی راحت تر به هم بی احترامی می کنند. چون آن پرده حرمت دریده شده است و متاسفانه هر دفعه این توهین و بی احترامی شدت می یابد.

 

۳-   تاثیر نامطلوب در تربیت فرزندان:

همچنین فرزندان شما وقتی می بینند که بین والدین احترام متقابل وجود ندارد. آنها هم به والدین شان احترام نخواهند گذاشت و حتی ممکن است با کوچکترین اختلافی با والدین، به آنها بی احترامی و توهین  کنند!

به یاد داشته باشید که یادگیری کودکان از رفتار ما خیلی بیشتر و موثرتر از کلمات و نصایح ماست.

 

 

چه راهکاری برای توهین و تحقیر وجود دارد؟

  • وقتی عصبانی هستیم، خشم خود را کنترل کنیم. گلوله برفی کوچک در سرازیری را به خاطر بیاوریم که هر لحظه بزرگتر و مخرب تر می شود. برای توضیح بیشتر به مقاله شماره چهار مراجعه کنید.

به طور خلاصه موقع عصبانیت حرفی نزنیم، تصمیمی نگیریم و اقدامی نکنیم.

 

  • اگر کسی به ما توهین یا بی احترامی کرد، تا حد امکان جواب او را ندهیم. سعی کنیم محل را ترک کنیم. یا اگر تحت فشار بودیم و دیدیم اگر حرفی نزنیم منفجر می شویم، فقط به این یک جمله اکتفا کنیم: “ادب شما در همین حده دیگه!”

به خاطر بیاوریم که پیامبر اسلام به عیادت کسی رفت که قبلا بر سر ایشان خاکستر و آشغال می ریخت. یا مالک اشتر بعد از اینکه شخصی به او توهین کرد به مسجد رفت و برای آن شخص دعا کرد.

حضرت مسیح می فرمایند: به دشمنان تان عشق بورزید، به آنهایی که از شما متنفرند نیکی کنید، برای آنهایی که نفرینتان می کنند طلب آمرزش کنید و برای کسانی که با شما بدرفتارند، دعا کنید.

برای خودمان مرور کنیم که حرف یک فرد بی ادب هیچ ارزشی ندارد و با حرفهای زشت او چیزی از ما کم نمی شود. همچنین ما با رفتار صحیح خودمان بزرگواری و عزت نفس بالایمان را نشان داده ایم.

 

  • حتما باز هم موکدا توصیه می شود که اختلافها و انتقادها را زمانی مطرح کنیم که طرف مقابل یا همسرمان تحت فشار، استرس، ناراحتی یا خستگی نباشد.

وقتی او خسته و ناراحت هست، منطقی فکر نمی کند و علاوه بر آن احساس می کند که ما اصلا حال و روز او را درک نمیکنیم و خلاصه برای انتقاد وقت گیر آورده ایم! و امکان دارد با کلمات نه چندان شایسته جواب ما را بدهد!

 

  • اگر اختلاف یا مشکلی با فردی داشتیم، این اختلاف یا مشکل را مربوط به عملکرد و رفتار آن شخص در لحظه ای خاص مرتبط بدانیم نه کل شخصیت و خانواده او.

اگر به طور مثال، همسر ما در قرارش دیر کرد و ما در هوای گرم و یک خیابان شلوغ منتظرش بودیم، وقتی او را دیدیم نگوییم “که شما خانوادگی بی مسئولیت هستید.”

می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *