مقاله شماره شش: چگونه انتقاد کنیم؟ بخش دوم

در مقاله قبل (چگونه انتقاد کنیم؟ بخش اول)، ۷ گام انتقاد صحیح را مطرح کردیم که به اختصار عبارتند از:

  • سنجش انتقاد قبل از مطرح کردن
  • مکتوب کردن انتقاد
  • انتقاد در خلوت
  • وقت مناسب و گرفتن اجازه برای انتقاد:
  • آگاه کردن طرف از نیت مثبت خومان
  • پرهیز از توهین و کنایه
  • اشاره به نقاط قوت و قدردانی

و در این مقاله به سه گام باقی مانده، اشاره می کنیم.

۸-    به کار بردن ضمیر “من”:

بعد از مراحل فوق وقتی خواستید انتقاد را مطرح نمائید، بگویید “به نظر من …” “از دیدگاه من …” که طرف مقابل یا همسر شما بداند که این مسئله حقیقت محض نبوده و صرفا دیدگاه شماست. با این کار باز هم او بیشتر به ما گوش می دهد. چون میداند که شما آدم خودخواهی نیستید و نظرتان را حقیقت محض یا وحی منزل نمی دانید. منطقی و اهل مذاکره هستید یا مرغ یک پا ندارد!

 

۹-    ارائه راه حل یا پیشنهاد:

شما بعد از انتقاد باید یک درخواست یا پیشنهاد به طرف مقابل یا همسرتان بدهید تا بعد از این اوضاع بهتر شود. یا به عبارتی یک راه حل برای موارد مشابه در آینده بدهید. همانطور که گفتیم قبل از اقدام به انتقاد باید ببینید این انتقاد چقدر مفید است و طرف من چه اقدامی می تواند انجام دهد.

 

 اگر تنها فایده این انتقاد خالی شدن خودمان و آزردن طرفمان است این انتقاد هیچ سودی ندارد و بهتر است از آن صرف نظر کنیم! این نوع انتقادها نه تنها سازنده نیستند، بلکه مخرب هم هستند. مثلا شما انتقادی راجع به سالنی که در آ ن جشن عروسی تان را برگزار کردید. به خصوص با دیدن مجلس عروسی اخیر! می خواهید راجع به این مسئله که سالن عروسی تان در یک قرن گذشته تهویه درستی نداشت و یا شام دیرتر از موعد برای مهمانان سرو شده بود، انتقاد کنید، پیشنهاد شما چه می تواند باشد. “عزیزم در جشن عروسی بعدی مان در خصوص سالن بیشتر دقت کن!؟!” خوب مسلما جشن عروسی ما با همسرمان دیگر تکرار نخواهد شد و اگر هم تکرار شود دیگر ما در آن حضور نداریم تا نتیجه انتقادمان را ببینیم و از آن استفاده کنیم!!! با ادامه این نوع انتقادها احتمال وقوع این مسئله را بیشتر می کنیم!

 

برای مرور این مطالب یک مثال کاربردی می زنیم. شما می خواهید از عدم برنامه ریزی صحیح در سفر اصفهان انتقاد کنید:

“عزیزم از تو واقعا ممنونم که با وجود مشغله زیاد مرخصی گرفتی تا با هم به مسافرت برویم و اوقات خوشی را با بچه ها سپری کنیم. واقعا هزینه های زیادی متقبل شدی متشکرم. واقعا به ما خوش گذشت. اما موضوعی بود که اگر حوصله داشتی می خواستم باهات مطرح کنم:”

بعد از یک مقدمه چینی خوب و تشکر، منتظر جوابش می مانیم، اگر جوابش منفی بود ادامه نمی دهیم. اگر جوابش مثبت بود، به این شرح ادامه می دهیم:

“فقط به یک موضوع از نظر من توجه نشده بود، اگر ما برنامه ریزی دقیق تری انجام می دادیم، می توانستیم با همین هزینه، هتل مناسب تری پیدا کنیم و از جاهای دیدنی بیشتری دیدن کنیم. پیشنهاد من این است اگر صلاح می دانی در مسافرتهای بعدی با توجه به حجم زیاد کارت، بیشتر با من مشورت کنی و یک سری مسئولیت ها مثل جستجو و رزرو هتل را به من واگذار کنی. البته اگر صلاح می دانی. باز هم از اینکه به انتقاد من گوش کردی ممنونم.”

 

حالا همین مثال را به صورت مخرب مطرح می کنیم:

“تو همیشه بی نظم بودی. حتی مسافرت رفتنت هم مثل آدم نیست. این قدر قشنگ برنامه ریزی کرده بودی که همه مکانهای دیدنی را دیدیم! هتلت هم به لحاظ امکانات نوبر بود! یک بچه ۵ ساله هم بهتر از تو میتونست برنامه ریزی کنه! برو از شوهر نسرین خانم یاد بگیر که راه به راه نسرین را مسافرت خارج می برد. زن های مردم شانس دارند!”

همان طور که در انتقاد مخرب دیدیم انواع بمبهای تخریب رابطه عاطفی مثل نق زدن، تحقیر، توهین، ناسپاسی، مطلق دیدن، مقایسه بی مورد و بدبینانه دیدن کاربرد دارد!

 

۱۰-       تشکر مجدد:

از اینکه به انتقاد ما با توجه و حوصله گوش داد و برای این موضوع وقت گذاشته است. از او تشکر و قدردانی کنیم. به عنوان مثال “متشکرم که برایم ارزش قائل شدی و به حرفام گوش دادی. چون این موضوع واقعا منو اذیت میکرد. الان احساس راحتی می کنم. دوستت دارم.”

شاید بگویید انتقاد درست خیلی وقت گیر و مشکل است و ما اصلا به آن عادت نداریم. اما مسلما نتایج درخشانی دارد و ما با تلاش و تمرین و بازهم تمرین می توانیم در آن استاد شویم. اثر مرکب را فراموش نکنیم که:

هر اقدام کوچک اما مثبتی با تداوم و پیوستگی می تواند اثر درخشانی در آینده داشته باشد.

 

پس از انتقاد و راه حل ها، یک نکته مهم این است که در انتقادهای بعدی و بی ربط، پل به گذشته نزنیم. مثلا در آینده اگر خواستیم از دیرآمدن همسرمان در یک مهمانی انتقاد کنیم “نگوییم که تو همیشه بی نظم و ترتیبی! اون از مسافرتت و این هم از به موقع آمدن سر مهمانی! تو و خانواده ات اسطوره وقت شناسی هستید!”لطفا انتقادها را به خانواده و اجداد همسر یا طرفمان مرتبط نکنیم!        

 

از همین الان، تمام تلاش خود را به کار ببرید، اگر خواستید انتقاد کنید، حتما موارد ۱۰ گانه فوق را رعایت کنید و انتقادهای بی مورد را اصلا مطرح نکنید و انتقادهای درست را هم به شیوه فوق مطرح و موارد را یادداشت کنید.

می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *