مقاله شماره دو: بهبود روابط عاطفی و اجتماعی متناسب با تیپ ادراکی افراد

[blog style=”def” cols=”2″ posts_per_page=”0″ offset=”0″ pagination=”no” ad_id=”0″ ad_count=”3″ ad_repeat=”yes”]

چرا شناخت تیپ ادراکی افراد میتواند  در بهبود روابط عاطفی و اجتماعی به ما کمک کند؟

شاید شما هم با این مشکل برخورد کرده باشید که با وجود ابراز عشق به شریک عاطفی تان مثلا با دادن یک هدیه، او اظهار میکند که عشقی از ما دریافت نکرده است یا ما به او علاقه نداریم! و بگوید تو اگر واقعا به من علاقه داشتی  آنرا به من میگفتی! ما متعجب می شویم چون خود ما از کادو یا یادداشت عاشقانه بسیار لذت می بریم و  از دست همسرمان ناراحت و او را به قدرنشناسی متهم می کنیم.  جواب این سوال در شناخت تیپ ادراکی خودمان و همسرمان نهفته است! با شناخت تیپ ادراکی همسرمان گام موثری در بهبود روابط عاطفی بر میداریم.

تیپ ادراکی افراد چیست و چگونه در بهبود رابطه عاطفی به ما کمک میکند؟

تیپ ادراکی درواقع همان نحوه برقراری ارتباط افراد با سایرین و محیط پیرامونی میباشد. مثلا برخی افراد بیشتر با قوه بصری خود با محیط ارتباط برقرار میکنند که به آنها افراد بصری میگوییم. برخی دیگر با گوش و قوه شنوایی خود محیطشان را درک میکنند که اصطلاحا سمعی نامیده میشوند. دسته آخر دنیا را نه به صورت بصری و نه به صورت سمعی درک میکنند، ایشان با حس لامسه دنیا را درک می کنند. البته ذکر این نکته ضروریست که اگر فردی در یک تیپ ادراکی (مثل بصری) قرار گرفت به این معنا نیست که دریافت و ادراک از طریق شنوایی یا لامسه او صفر است بلکه باید بدانیم که بخش اعظم و قابل توجه ادراک او از محیط با قوه بصری و چشمان اوست.

انواع تیپهای ادراکی کدامند و چگونه می توان آنها را شناخت؟

افراد به لحاظ تیپ ادراکی یا همان نحوه برقراری ارتباط  به سه دسته کلی بصری، سمعی و لمسی تقسیم می شوند. در ادامه به تشریح آنها می پردازیم.

۱-      افراد بصری:

اولین کانال ارتباطی و ادراک در این افراد چشمان آنهاست. آنها حتی ذهن بصری دارند و افکارشان نیز همراه با تصاویر است. معمولا تندتر از افراد عادی صحبت می کنند و از زبان بدن استفاده زیادی میکنند (به ویژه حرکات دست و گردن). در حقیقت آنچه را میبینند برایشان مهم است. ترجیح می دهند برای تفریح به مکان های زیبا بروند و در توصیف هایشان نیز کلماتی مثل “چه زیبا چه قشنگ چه زشت ” به کار می برند. با شنیدن و آمار و ارقام میانه خیلی خوبی ندارند. این افراد سریع تر از افراد عادی عاشق میشوند و اغلب کینه ای نیستند.

 

۲-      افراد سمعی:

افراد سمعی با گوش هایشان دنیا را درک می کنند. حس شنوایی در آنها غالب است. اغلب این افراد شمرده و موزون صحبت می کنند و در انتخاب کلمات دقت دارند. به موسیقی و آواز علاقه دارند.  از واژه هایی مانند “گوش کن. چه صدای گوش خراشی چه ساکت چه شلوغ چه لحنی” در صحبت هایشان استفاده می کنند. این افراد با تلفن زیاد صحبت می کنند و رادیو را به تلویزیون ترجیح می دهند. نمونه بارز تیپ سمعی،  افراد نابینا هستننند که حتی با شنیدن صدای  پای اشخاص می توانند آنها را شناسایی کنند و یاد گیری فوق العاده ای از طریق شنیدن دارند.۳

۳-      افراد لمسی:

این افراد متفاوت از دو گروه قبل و به صورت ملموس امور را درک می نمایند. اغلب شخصیت درونگرا، متین  و منطقی دارند.آرام حرکت می کنند و حتی تفکرشان آرام و با طمانینه است. تکیه کلام های ایشان “سخت سنگین سبک نرم زبرو سایر صفات مربوط به حس لامسه ” است.

بهترین راه ارتباطی با تیپهای ادراکی گوناگون کدامند؟

ذکر این نکته ضروریست که کلید نفوذ به قلب افراد گوناگون متفاوت است و ابتدا ما باید تیپ ادراکی طرف مقابلمان را خوب درک کنیم و قفل قلب هر فرد را با کلید متناسب او باز کنیم.

۱-      ارتباط با افراد  بصری:

اگر میخواهید ارتباط خوبی با آنها برقرار کمید باید کمی تندتر صحبت کنید و از زبان بدن (حرکات  دست و چهره و راه رفتن) کمک بگیرید. این افراد دعوت به سینما یا تئاتر را زودتر می پذیرند. اگر خواستیم با ایشان مذاکره مهمی کنیم حتما سعی کنیم به صورت حضوری باشد.

موثرترین و بهترین راه ابراز علاقه به همسر تیپ بصری اهدای کادو و یادداشت های عاشقانه می باشد.

۲-      ارتباط با افراد سمعی:

چون ارتباط افراد سمعی بیشتر از طریق گوش است، در مذاکرات حضوری با آنها توجه ویژه به کلمات و لحن صدای خودتان داشته باشید و شمرده و زیبا حرف بزنید. چون آنها جذب افراد خوش صحبت و خوش کلام می شوند. به آنها زیاد تلفن بزنید و با کلام تاییدشان کنید.

جهت بهبود روابط عاطفی با همسر سمعی، حتما به او بگویید که دوستش دارید و عاشقش هستید. با کلام او را تایید کنید  و از او قدردانی کنید.

 

۳-       ارتباط با افراد لمسی:

برای ارتباط بهتر با این افراد باید حس لامسه آنها را درگیر کنید و لمسشان کنید مثلا محکم و صمیمانه با آنها دست بدهید یا برای تایید شانه شان را لمس نمایید.

 در ارتباط زناشویی و بهبود روابط عاطفی با همسر لمسی، برای ابراز عشق و علاقه به همسرتان دستش را بگیرید، او را در آغوش بگیرید و ببوسید!

تمرین عملی برای کاربرد تیپهای ادراکی در بهبود رابطه عاطفی و اجتماعی

  • تیپ ادراکی خود و همسرتان را شناسایی کنید.
  • با توجه به تیپ ادراکی همسرتان با او رابطه برقرار کنید و به او ابراز علاقه کنید و نتایج بهبود رابطه عاطفی را در دفتری یادداشت کنید.
  • تیپ ادراکی همکار یا طرف مذاکره تان را پیدا کنید و تکنیک های این مقاله را به کار ببرید و نتایج بهبود رابطه کاری یا اجتماعی را در دفتری یادداشت کنید.

 

می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *